Poptáváte levné stavebniny? Volejte + 420 724 99 11 50
Domů > Rady a informace pro stavebníky > Kolik centimetrů izolace použít při vnějším zateplení?

Kolik centimetrů izolace použít při vnějším zateplení?

Vnější kontaktní zateplení se již stalo v Čechách téměř standardem. Většina stavebníků ale tápe v tom kolik centimetrů izolantu (nejčatěji EPS nebo vaty) vlastně použít.

Stále je častým nešvarem "zateplení" pouze 5 centimetry polystyrenu. Tím si stavební firma sice usnadní práci, ale uživatelé se pak často potýkají s následky.

Při takto slabé tepelné izolaci totiž dochází k tomu, že při větších mrazech se dostane rosný bod z polystyrenu do zdiva, což má za následek kondenzaci vzdušné vlhkosti. Ta se následně projeví nejenom zhoršenými tepelně izolačními vlastnostmi obvodové konstrukce, ale často i vznikem nežádoucích plísní.

Obecně je proto doporučováno na množství izolace nešetřit a použít alespoň 10 cm polystyrenu nebo vaty. Konkrétní hodnoty prostupu tepla vícevrstvou konstrukcí si můžete modelově spočítat na webu tzb-info.cz.

V případě mého nízkoenergetického rodinného domu vyšla vhodná tloušťka zateplení min. 12 cm. Projektantem navržených 16 cm, proto považuji za hodnotu zcela oprávněnou a ekonomicky dobře odůvodnitelnou. Vzdyť cena samotného polystyrenu je jen jednou z položek, které ovlivňují výslednou cenu nové fasády. Při výpočtu celkových nákladů je třeba zvázit následující:

Cena polystyrenu - EPS
Kotvící prvky
Lepidlo a perlinka
Druhá vrstva lepidla
Šlechtěná omítka
Náklady na postavení, půjčení a zbourání lešení
Vlastní práce fasádníků

V případě staršího domu je třeba připočíst i náklady na odstranění původní omítky a její penetraci.

Doprava ZDARMA

U nás získáte dopravu zdarma!

Nabídka dopravy zdarma platí po celé ČR pro polystyren Bachl a izolaci Rockwool za předpokladu dodržení minimálního odebraného množství dle dodacích podmínek.
V případě cihel Keratherm je doprava zdarma poskytována v pásmech 1-3 od výrobního závodu.